Bouřky versus domácí spotřebiče

Bouřky versus domácí spotřebiče

Pokud jste se v dětství báli každého hromu, za nímž určitě bude následovat kulový blesk, který vám vletí do bytu jako nějaký zlý troll, pak vás v dospělosti děsí podobné živly spíše z důvodu nebezpečného dopadu na váš majetek. A tyto obavy jsou na místě. I když samozřejmě scénář je trochu méně pohádkový, elektrické spotřebiče v bytech opravdu bouřky příliš v lásce nemají a silné výboje mohou fungování spotřebičů ovlivnit.

Důležité je, mít dům chráněný hromosvodem a správně nainstalované elektrické vedení. Přesto jsou elektrické spotřebiče před nárazem elektrického proudu v bezpečí pouze v případě, že jsou odpojené ze sítě.

Výrobci elektrických spotřebičů k nim obvykle poskytují i informace o odolnosti a chování v případě výpadku elektrické energie. Většina moderních spotřebičů je již nové generace, proto si v případě výpadku pamatují, ve které fázi k jejich odpojení došlo, a při opětovném nahození proudu pak pokračují v činnosti přesně tam, kde skončili.

Horší je to u ledniček a mrazniček, kde je třeba být obezřetný kvůli dalšímu dopadu výpadku elektrické energie, souvisejícímu s jejím obsahem. Potraviny se rychle kazí a voda z rozmrazeného mrazáku na podlaze jistě také nikoho nepotěší. Zatímco mrazničky nízkou teplotu většinou udrží několik hodin (dle pokynů výrobce, obvykle 10-20 hodin), ledničky jsou choulostivější a při jejich odstavení od elektrické sítě teplota uvnitř rychle stoupá a doporučuje se potraviny spotřebovat či přemístit do jiné ledničky.