5 věcí, na které při rekonstrukci koupelny zapomeňte

V současnosti už prakticky každý pochopil, že ze starého umakartového koupelnového jádra nic nového nevykřesáte. Lidé tak přestávají jen kosmeticky vylepšovat něco, co se většinou vylepšit nedá, a přistupují ke kompletní rekonstrukci. Ta přináší podstatně vyšší komfort užívání. Pokud ovšem při rekonstrukci dodržíte několik zásadních pravidel.

Velmi jednoduše se může stát, že se ve vaší nové koupelně objeví plísně, vzniknou spáry mezi vanou a stěnou a zprvu tak pěkné vodovodní baterie začnou rezivět.

koupelna1. Sprchová vanička vždy a všude
Mnoho lidí se ve snaze uspořit rozhodne umístit sprchový kout do jakéhosi výklenku. Člověk pak kupuje jen dveře, a nikoliv sprchovou zástěnu včetně vaničky. Pokud ale nepoužijete právě sprchovou vaničku, může se celkem rychle stát, že vytopíte sousedy. Všechny materiály pracují, zvlášť při zatížení a ve vlhku, a sebelepší a dražší izolace má jen svou omezenou životnost. Pokud lpíte na sprše bez viditelné vaničky, pořiďte si aspoň nízkou variantu a zapusťte ji do podlahy tak, že nebude vyčnívat.

2. Vana a vanička až v závěru
Dodržujte zásadu, že vanu, sprchovou vaničku nebo kout instalujete až téměř v závěru. Hlavně po obložení stěn. Musíte si totiž být jisti tím, že dlažba vyjde tak, aby mezi vanou nebo sprchovým koutem a navazujícím obkladem nevznikla velmi škaredá mezera, pro kterou spotřebujete dvakrát tolik dlaždiček, než vyříznete odpovídající pásky. Dalších dvacet let vám pak pohled na tyto pásky bude připomínat chybu, jakou jste učinili.

3. Šetřete bílou spárovačkou
Bílá je bílá, ale v případě obkladů a dlažby časem šedne. Není většinou v lidských silách udržet spárovací hmotu dlouhodobě bílou. A pokud ano, tak za cenu, že v koupelně necháte ruce či litry chemie, která škodí vám i životnímu prostředí. Proto lze jen doporučit používat rovnou šedou spárovací hmotu.

4. Zazděný větrák spustí růst plísní
Při rekonstrukci koupelny lidé pochopitelně sledují také estetická kritéria. Mnohým do nich nezapadá větrák, a tak se rozhodnou pro jeho zrušení. Pokud ho zazdíte, jste velmi blízko stavu, kdy se začnou v koupelně a okolí objevovat plísně. Chybějící odvětrávání představuje základ pro tvorbu plísní. Odvětrávání ponechejte, díru překryjte pěknou odvětrávací mřížkou a máte po starostech. Ještě lepší varianta spočívá v instalaci čidla vlhkosti.

5. Čistit, ale z rozumem
Až budete mít hotovo, jistě budete chtít koupelnu udržovat v co nejlepším stavu. S tím souvisejí pravidelné úklidy a používání čisticích prostředků. Vždy si ověřte, že dané činidlo nemůže ovlivnit čištěný materiál. Klasické chyby se dělají při používání písku na akrylátovou vanu nebo sprchovou vaničku, což vede bezpečně k poškrábání. Běžné čisticí prostředky by neměly uškodit vodovodní baterii nebo sprchové hlavici. Ovšem nesmí být poškrábaná, stačí minimální porušení kompaktnosti povrchu a čisticí prostředek pod povrchem pomáhá spustit korozi.

Jeden komentář u “5 věcí, na které při rekonstrukci koupelny zapomeňte

Napsat komentář