Bojler: Na velikosti záleží

Před nedávnem volá kamarád a ptá se: „Potřebuji pořídit bojler do rodinného domu, kam jsme se přestěhovali, ale nevím vůbec, jakou velikost zvolit“. Otázka je to poměrně zásadní, protože zásobníkový ohřívač vody, tedy bojler, pořizujete zhruba na deset let (ačkoliv kvalitní bojlery vydrží i podstatně déle). Za tu dobu můžete vyplýtvat spoustu energie při zbytečném ohřevu, ale zároveň bojler představuje poměrně vysokou investici nato, abyste se po roce užívání rozhodli pro jeho výměnu z důvodu nedostatečné kapacity.

bojlerVýpočty objemu se liší, ale pokud nepatříte mezi příliš plýtvavé rodiny, počítejte přibližně s 50 litry teplé vody na osobu a den. Tento propočet vychází z předpokladu čtyřčlenné rodiny, jejíž uživatelé používají teplou vodu z bojleru pro koupání (v tomto případě spíše sprchování), vaření, mytí rukou, čištění zubů a podobně. Pokud si samozřejmě budete každý den užívat půldruhé hodiny ve vaně, která pojme 100 litrů, tak požadavky rostou.

Spotřeba se zvyšuje zvláště s malými dětmi, které vyžadují koupel, a tedy alespoň částečné naplnění vany. V případě rodiny s malými dětmi nemyjete častěji jen je, ale také podlahu, textilie, nábytek, zdi, zkrátka věci v jejich dosahu.

Důležité rozhodnutí ohledně objemu se odvíjí od toho, zda půjde o zařízení elektrické nebo plynové, případně kombinované – napojení na solární ohřev, teplovodní výměník z krbové vložky atd. Rozhodnete-li se pro elektřinu a budete chtít využívat nižší sazbu, lze doporučit spíše větší objem, který se blíží vaší absolutní denní spotřebě teplé vody. A to z toho důvodu, aby se celá rodina mohla vykoupat či osprchovat v teplé.

Plynový kotel dohřívá vodu stále na požadovanou teplotu, pak lze volit menší objem. Jen je třeba si uvědomit, kdy nastane „koupací špička“, aby bezprostředně předtím nedošlo k velkému odběru teplé vody.

Alternativu poskytují také kombinované kotle, které částečně řeší naznačené dilema.

Napsat komentář