Průtokový ohřívač: Podle čeho vybírat?

Dříve se jim jednoduše říkalo „karma“. Pokud si uvědomíme význam toho slova ve spojitosti s něčím průtokovým, je to spojení až s metafyzickými znaky. Ale zpět na zem. Někdejší v Československu dominantní výrobce Karma nadále působí a nezabývá se pouze „karmami“, tedy průtokovými ohřívači vody, ale i bojlery. Za tu dobu ale firma získala značné množství zejména zahraničních konkurentů, kteří přinesli tlak na inovace, jež znamenaly plošné zlepší funkcí průtokových ohřívačů.

Teplá. Teď a tady
Průtokové ohřívače vody plní skvělou funkci všude tam, kde potřebujete okamžitě poměrně malé množství vody. Proto se tato zařízení instalují nad dřezy, kde se myje nádobí, nebo do umýváren, které jsou odlehlé a doprava vody s centrálního zdroje (bojleru pro celý objekt) by trvala zbytečně dlouho v porovnání s tím, kolik vody je aktuálně třeba.

Druhou velmi dobrou funkcí průtokového ohřívače vody je okamžitá regulovatelnost teploty protékající vody. Nemusíte „lozit“ po sklepě a hledat, co a čím se vlastně ovládá. Většinou otevřete jen dvířka kuchyňské linky, kde se ohřívač nachází, a otočíte kolečkem s označením min/max. Vyřízeno.

Tato geniálnost v jednoduchém a rychlém ohřevu jen nezbytného množství vody zůstává, i když porovnáte se elektricky ohřívaným bojlerem. Ekonomicky provoz vychází levněji, pokud používáte průtokové zařízení. To ale neplatí v případě porovnání s bojlerem ohřívaným jiným médiem (například plynem).

Elektřina, nebo plyn?
Z výše uvedeného je patrné, že jedním z důležitějších parametrů při výběru průtokového ohřívače je příkon, který určuje celkové provozní náklady. Na trhu jsou k dispozici elektrické a plynové průtokové ohřívače. Zařízení si ale v zásadě nekonkurují, spíše se vzájemně doplňují. Kam můžete umístit plynový ohřívač (například nad vanu), nemůžete dát variantu na elektřinu. Kde nemáte komín, nepoužijete většinou plynovou verzi (resp. použijete, ale turbo varianty vyjdou podstatně dráž v pořizovacích nákladech). Obě zařízení v zásadě fungují na podobném principu s podobnou mírou spolehlivosti a jednoduchosti v ovládání a ergonomii.

Elektrické ohřívače mohou fungovat v tlakovém nebo beztlakovém režimu. Přístroj s tlakovou funkcí umožní odebírat vodu na více odběrných místech. Beztlakové varianty zásobí například pouze dřez na nádobí a místo odběru musí být opatřeno speciální beztlakovou vodovodní baterií.

Lépe renomované značky
Dále by vás měla určitě zajímat značka kupovaného zřízení. Nejvyšší standard při rozumné ceně pořízení poskytují značky jako AEG a Stiebel Eltron, Tatramat. Tyto firmy také zajišťují záruční i pozáruční servis, i když průtokové ohřívače nepatří vlivem poměrně jednoduchého principu fungování k poruchovým zařízením (a případné opravy bývají jednoduše řešitelné).

Všímejte si taky teplotního intervalu, ve kterém průtokový ohřívač pracuje. Zpravidla se jedná o rozsah od 30 do 60 stupňů Celsia, může se ale stát, že vyžadujete teplejší vodu, a pak je třeba tento parametr speciálně sledovat. V tomto ohledu je důležitý způsob, jak se ohřívač ovládá. Nejkomfortnější jsou plně elektronicky regulovaná zařízení, která dodávají „na fous“ přesnou teplotu a aktivně vyrovnávají tlak a teplotu v potrubí. Uživateli stačí jediné – naučit se ovládat multifunkční displej, který obsahuje všechny potřebné informace. Na opačné straně „regulačního spektra“ stojí hydraulicky ovládané ohřívače, které pracují v závislosti na průtoku vody.

Některé průtokové ohřívače bychom mohli označit za „křížence“ s bojlerem. Obsahují malou nádrž na přípravu několika litrů teplé vody. Pokud se rozhodnete pro koupi tohoto zařízení, musíte počítat s prostorem pro umístění tohoto zařízení, které může být velké asi jako hrnec na brambory.

Napsat komentář