Tapety – jednoduchá levná zábava pro celou rodinu

Zkuste pojmout tapetování bytu v zábavném stylu a zapojte do něj celou rodinu. Díky svým cenám jsou tapety čím dál oblíbenější bytovou výzdobou, již za pár korun se dají sehnat opravdu luxusní kousky. Když tedy překonáme prvotní odpor k relativně náročné akci, bývá pak výsledek při dobré přípravě a znalosti několika základních kroků rychlý a překvapivě příjemný. Navíc jsou dekorační aktivity skvělým prostředkem k seberealizaci.

Před samotným tapetováním soustřeďte veškerý nábytek od stěn směrem ke středu pokoje, abyste se ke stěnám i stropu pohodlně dostali. Podlahu a plochy sousedící trvale se zdí (např. Kuchyňská linka) pokryjte igelitem či folií.

Dále potřebujete štětku k roztírání lepidla, ostrý nůž a ostré nůžky, pravítko a větší měkký hadr (pro přitlačení tapety v rozích a ve spojnicích).

Starou tapetu vždy odstraňte. Lépe to jde, když je postříkáte vodou nebo navlhčíte hadříkem. Opravdu odolná místa jdou vzít špachtlí a horkou vodou.

Na stěně vyznačte výšku, kam budou tapety sahat, a to použitím napnutého provázku, který je předem obarvený křídou nebo práškem. Ten uchopte uprostřed, mírně odtáhněte od zdi a pusťte (jako gumu u praku), a pigment zanechá na zdi rovnou čáru.

Při nalepování dalšího pásu tapety vedle toho, který už lepí, dejte pozor na správné sesazení vzorku!

Zásuvky a vypínače otapetujete tak, že je celé tapetou přelepíte, poté si jemně tužkou vyznačíte na tapetě obrysy vypínače a z tapety od středu vystříhnete příslušný otvor. Před oblepováním vypínačů a zásuvek vypněte proud! Lepidlo je totiž vodivé.