Umyvadlo bez odkládacích ploch „žere“ místo

Součástí koupelny musí být pochopitelně umyvadlo. Je to jeden ze zařizovacích předmětů, kde centimetry a tvar hrají opravdu zásadní roli. Pokud si pořídíte klasické oblé umyvadlo, možná splníte vlastní představu „zlatého řezu“ koupelného vybavení, ale spíše se připravujete o tolik potřebný prostor. Rozumné je vybírat spíše takové tvary, které se blíží obdélníku nebo čtverci, jež lze aspoň z jedné strany „přisunout“ k podobně pravidelnému předmětu. Jestliže se už rozhodnete pro oblý tvar, určitě důkladně proměřujte. Někteří výrobci myslí právě na majitele malých koupelen a při zachování zaoblení přizpůsobují tvar maximálně stísněným dispozicím. Svou roli hraje každý centimetr.

V mnoha starých panelákových koupelnách ještě naleznete malé umyvadlo, se kterým se dalo podle potřeby pohybovat ve směru nad vanu. Je to velmi praktické a u opravdu malých koupelen vlastně nevyhnutelné. I v tomto případě mají výrobci svá řešení.

umyvadlo s odkládací plochouVzhledově pěkné a přitom i praktické řešení je použít umyvadlo s odkládací plochou. Funkčnost umyvadla spočívá v zakomponování odkládacích ploch po stranách. Buď takové sanitární vybavení už koupíte v kuse, nebo můžete zapojit svou kreativitu a um a vystavět zděné lůžko, do kterého umyvadlo vsadíte. Vyzdění se většinou provádí z pórobetonu, protože je lehký a jednoduše opracovatelný do jakéhokoliv tvaru. Je ovšem důležité jej precizně obložit dlažbou, která zamezí průniku vody do vysoce nasákavého materiálu. Výhoda popsaného řešení opět spočívá v tom, že po stranách oblého umyvadla nevzniknou hluché prostory. Pod umyvadlem tímto vytvoříte velmi praktické místo pro ukládání nejrůznějších věcí (kbelíky, čisticí a toaletní prostředky). Pro malou koupelnu ale můžete také koupit umyvadlovou skříňku, která plní víceméně stejný účel. Myslete na to, že zpravidla nad umyvadlem budete mít zrcadlo, před kterým pěstíte svou vizáž. Proto by v blízkosti takové skříňky nebo právě zrcadla měla být zásuvka. Její umístění odpovídá příslušné normě a liší se od zásuvek ve zbytku bytu, proto se stran instalace obraťte na proškoleného elektrikáře. V malé koupelně, kde je napuštěná vana a jen o pár desítek centimetrů vedle si někdo fénuje vlasy, může dojít k úrazu elektrickým proudem jako nic.

Napsat komentář