Vodní kámen: boj a strategie

V minulém článku jsme si řekli o optické nevzhlednosti vodního kamene v podobě kapek tam, kde jeho vliv vidět je. A tam, kde vidět není, je jeho vliv ještě horší.

Týka se to například ukládáni vodního kamene v bojleru, varné konvici či v bubnu nebo na topném tělese v pračce. Tam pomůže pravidelné užívání tzv. změkčovačů vody, ideálně od samého začátku používání pračky. Stejnou službu vykoná i ocet – doporučujeme nalít do přihrádky na prací prášek a nechat jeden program prát pračku na prázdno. Pokud budete na čištění vodního kamene používat kyselinu citronovou, tak ta se používá tak, že se nalijí dvě lžičky do bubnu pračky a dále je postup totožný.

Varnou konvici očistíme taktéž octovou vodou, kterou nalijeme do konvice asi do půlky, zbytek dolijeme vodu a necháme chvíli povařit. Po takovém vyčištění se doporučuje ještě jednou konvici nechat „provařit“ čistou vodou, aby byl odstraněn zápach z octa. Podobně jako ocet nám nám poslouží jedná soda či kyselina citronová.

Splachovací nádržku u WC vyřešíme octovou vodou, ovšem u nádržky wc pozor, jestli není od vodního kamene už popraskaná! Pokud ano, pak ji octem nečistěte – drží totiž pohromadě právě díky kameni. Záchodová mísa se čistí pomocí coca coly. Ano, čtete správně – zaručená rada hospodyněk, nalít do záchodové mísy lahev coca coly a nechat působit ideálně několik hodin. Problém s kamenem uvnitř záchoda je vyřešen.