Vodní kámen: boj s kapkami

Stěna od sprchového koutu, zrcadlo, vodní baterie, záchodová nádrž. Všude se usazuje invazivní vodní kámen a na místech, kde je vidět, opticky ruší celkový dojem interiéru

V koupelně může být řešením zástěna s plastickými vzory, na níž stopy po kapkách vody nejsou tolik vidět. Plastický vzor zde platí jak pro skleněné dveře od sprchového kouta, tak pro dlaždičky na stěnách koupelny či kolem vany a umyvadla. Tímto efekt zaschlých kapek zneviditelníte.

Pro ty z vás, kteří chcete problému raději přímo předejít, existuje ovšem také řešení. Pokud zrovna stavíte nebo si necháváte přestavět novou koupelnu, jedno z řešení tkví právě tam. Před tím, než se do stavby koupelny pustíte, anebo do její přestavby pustíte stavební firmu, dohlédněte na to, aby výrobce sprchového koutu garantoval, že předem aplikoval na skleněné součásti tzv. anticalcovou vrstru. Tato vrstva totiž brání usazování nečistot a vodních sedimentů.

Pokud stavba nové koupelny zrovna není Váš případ a zajištění této vlastnosti od výrobce již tedy není ve Vašich možnostech, nezoufejte. Výrobci taktéž nabízejí na trhu přípravky, které vodní kámen ze skleněných povrchů odstraňují. Díky těmto přípravkům se sklo stává vodoodpudivým a nečistoty z něj spolu s vodou jednoduše stečou. Zde se hodí nejedna babská rada, a sice, že na již zaschlé kapky pomáhá octová voda. Podobným způsobem funguje i kyselina solná, jež se nalije na hadřík a s ním s plochy otřou. Pozor však na plast a chromové baterie, ty kyselina solná nenávratně poničí.

V každém případě však dbejte doporučení, po každém sprchování použít na skleněné zástěny stěrku, kterou zbylé kapky ze skla setřete. U vodovodních baterií a kohoutků doporučujeme po každém použití omýt mýdlovou vodou, pak čistou vodou a nakonec usušit. Je to sice trochu zdlouhavé, ale jako prevence funguje perfektně.