Výběr vany: Nejdříve si ujasněte priority

Je to banální konstatování, ale platí při výběru čehokoliv jiného, tedy i při výběru vany. Nejdříve si musíte uvědomit, k čemu vám bude vana primárně i sekundárně sloužit. Do úvahy je potřeba vzít počet členů domácnosti, jejich fyziologické dispozice (tedy hlavně výšku) a preference při koupání. A ještě, než se rozhodnete finálně pro vanu, zodpovězte si otázku, zda je vana opravdu to pravé ořechové. V malé sídlištní koupelně budete mít vanu, ale pro koupání ji využijete jednou či dvakrát týdně. Jinak bude de facto sloužit jako trochu „přerostlá“ vanička pro sprchový kout.

Pokud toužíte po komfortu vany napuštěné mazlivě teplou vodou, pak sledujte několik základních hledisek.

Kdo je v domácnosti nejvyšší?
Velikost největšího člena rodiny určuje v případě klasické vany její délku. Délka van se v současnosti pohybuje od 170 do 200 centimetrů. Šířka se postupem let standardizovala na 75 centimetrech, ale na trhu jsou k dispozici i vany široké 80, 90 i 100 centimetrů (a dokonce i více).

Na materiálu záleží
Klíčová je volba materiálu. Materiálové provedení vany určuje, jak bude odolná vůči mechanickému působení, jak dobře půjdou zabudovat armatury nebo hydromasážní prvky nebo jak bude udržovat teplotu vody. Za běžný standard pro domácnosti nebo ubytovací zařízení střední třídy se dnes považují akrylátové vany.

Budou se koupat děti?
Pokud uvažujete o „pořízení“ potomků, pak na to myslete i při koupi vany. V koupelnách dochází k velmi nebezpečným úrazům v důsledku uklouznutí a často se tak děje při vstupu do vany. Proto je vhodné zvolit protiskluzový povrch nebo takové provedení, jež disponuje madlem, případně umožní instalovat držadlo v blízkosti vany. Děti si ve vaně také rády hrají s hračkami, které ovšem mohou povrch vany poškodit. Například ostré hrany nejsou úplně „kompatibilní“ s akrylátovými vanami.

Jste romanticky založení?
Máte rádi Valentýna a vodní hladinu ve vaně zaplavenou okvětními lístky růží? Nebo si přidáváte do vany aromatické a éterické oleje? Děláte si bylinné koupele a používáte často kosmetické přísady? Pak zvolte raději smalt, protože ten lépe odolává zabarvení. Snadněji se také odstraňují filmy způsobené například oleji.

Drápy v pohybu
Obýváte domácnost se psem? Nebo máte vodomilnou kočku? Pak se při volbě akrylátu musíte smířit s tím, že vana bude mít kratší životnost. Zaměřte se tedy raději na ocelové vany nebo ty s patentovanými povrchy renomovaných značek.

Méně pohybliví lidé
Pokud bude vanu užívat osoba se sníženou pohyblivostí, pak se doporučuje vybrat vanu s kolmější stěnou, která umožňuje bezpečnější vstup do vany. A opět protiskluzový povrch, ideálně s madlem po straně.

Nejen přívod a odvod vody
Důležité rozhodnutí se týká armatur, kterým se budeme věnovat v samostatném článku. V tuto chvíli jen zmíníme, že armatury plní nejen praktickou úlohu (přívod a odvod vody, regulaci atd.), ale mají také estetickou funkci, která nabývá na důležitosti. Pokud pobyt ve vaně považujete za opravdový relax, vyplatí se investovat do hydromasážních prvků, jež z koupání učiní požitek. K dispozici jsou dále chromoterapie či perličky.

Rohovka, šampaňské a jahody
Samostatný materiál věnujeme i výběru mezi klasickou a rohovou vanou. Druhé řešení působí impozantně, a vlastně takové i je, ale zpravidla obětujete hodně prostoru. V průběhu let rostou provozní náklady na dodávku a ohřev vody, takže se může stát, že někdejší představa pravidelného požitku v rohové vaně s šampaňským a jahodami vezme velmi rychle za své.

Napsat komentář